Biblioteka, Świetlica

Świetlica

Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 7 20. do 15.00 (od godz. 14.30. do ok. 15 00. wychowawca świetlicy pełni dyżur przy odwozach). Wychowawcami w świetlicy są: K. Tchórz - 26 godzin(cały etat)  i M. Synoś 15 godzin. Nauczyciele świetlicy pełnią dyżury podczas dowozów na placu szkolnym i w czasie przerw obiadowych w stołówce.

Ze świetlicy szkolnej korzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły. Opieką świetlicową objęte są dzieci czekające przed lekcjami, dzieci oczekujące na przyjazd szkolnego autobusu, dzieci czekające na zajęcia wychowania fizycznego (jest to związane z podziałem na grupy) i SKS oraz uczniowie nie mający zajęć z powodu nieobecności nauczyciela. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywały się zgodnie z rocznym planem pracy i tygodniowym rozkładem zajęć. W ramach zajęć realizowane były treści zgodne z Programem Wychowawczym i Profilaktyki Szkoły. Tematyka zajęć uwzględniała kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości. Zajęcia świetlicowe miały zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy i odbywały się zgodnie z dziennym rozkładem zajęć. Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych, realizowanych według miesięcznych planów pracy świetlicy, znalazło się wiele różnych form zajęciowych, mianowicie:
- gry i zabawy grupowe w świetlicy,
- zajęcia plastyczno-techniczne,
- zajęcia stolikowe (gry planszowe, układanki, karty),
- konkursy, zagadki, łamigłówki,
- zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu (na szkolnym boisku lub placu zabaw).
Podczas przebywania w świetlicy dzieci miały również czas przeznaczony na zjedzenie posiłku przyniesionego z domu, odrabianie zadań domowych oraz odpoczynek w formie zabaw dowolnych według własnych zainteresowań. Poprzez zajęcia plastyczno-techniczne próbowałam rozwijać wrażliwość i aktywność twórczą u dzieci oraz ich zainteresowania i uzdolnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z masy solnej, w których uczestniczyli uczniowie począwszy od gr. „0” do VI klasy. Dużo radości sprawiało wspólne ugniatanie ciasta i formowanie aniołków (każdy inny), choinek, pierników itp.

W swojej pracy zwracałam uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych (kształtowanie postawy asertywnej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami, jak również na upowszechnienie zasad kultury osobistej. Wdrażałam uczniów do przestrzegania regulaminu świetlicy i ujętych w nim zasad. Starałam się wyrobić u dzieci nawyk utrzymywania porządku i troski o wspólne mienie oraz dbałości o środowisko naturalne.

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła  po raz kolejny uczestniczy w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Głównym celem programu jest zachęcanie dzieci już od najmłodszych lat do jedzenia owoców i warzyw oraz wyrabianiu u nich dobrych nawyków żywieniowych.

W ramach programu Szkoła promująca zdrowie zorganizowałam przy współpracy P. Dyrektor i nauczycieli: B. Samson, U. Degusz, M. Krasowską, A. Chełstowska „ Dzień Zdrowego Żywienia”. Wykonane zostały przez dzieci sałatki ,kefiry owocowe, kolorowe kanapki z past twarogowych, rybnych i jajecznych. Rodzice mogli skorzystać z degustacji przed i po spotkaniu z nauczycielami.

W marcu 2015 r. uczniowie kl. młodszych uczestniczyli w pogadance na temat bezpieczeństwa związanego z wykonywaniem prac w gospodarstwach rolnych. Pogadankę poprowadziła p. M. Gąsiorowska – pracownik l KRUS-u. Dzieci  obejrzały film edukacyjny i otrzymały drobne upominki (kolorowanki, długopisy, opaski odblaskowe). Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS  pt.„ Zwierzaki to nie pluszaki

Małgorzata Synoś