Oddziały przedszkolne

Jak sobie radzić z małym bałaganiarzem?

Im mniejsze dziecko, tym mniej rozumie, że wokół musi być porządek. Aż 85 proc. mam skarży się, że ich dzieci to bałaganiarze. Można nauczyć dziecko, by sprzątało, ale należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki.

NA SWOIM MIEJSCU

1.Pamiętaj, że gdy dziecko się bawi, ma prawo mieć wokół siebie gigantyczny bałagan.

Nie przerywaj jego zajęć, poczekaj, aż zabawa się skończy.

2.Umebluj pokój dziecka lub jego kącik tak, by było mu łatwiej zachować porządek – musi mieć tam dużo szafek, półek i koszy lub pudełek na zabawki.

3. Każda rzecz powinna mieć ustalone miejsce.

4.Wstaw do dziecięcego pokoju kosz, na śmieci. Nawet maluch wie, do czego on służy, i będzie wrzucał tam niepotrzebne rzeczy. Należy pilnować, by po pewnym czasie dziecko go opróżniało.

UCZ SAMODZIELNOŚCI

1.Nie sprzątaj za niego zabawek. Jeśli zobaczy, że to robisz, zawsze będzie to wykorzystywać.

2.Ucz je samodzielności, ale małemu dziecku zawsze pomagaj w porządkach. Na początku rób to codziennie, potem co kilka dni, aż nauczy się, że to jego praca.

3.Wprowadzaj elementy rywalizacji. Zabawa „kto szybciej zbierze klocki, ja czy ty” zawsze działa mobilizująco.

4.Chwal dziecko za każdym razem, gdy posprząta.

5.Nie bądź zbyt pedantyczna - dla dzieci częste sprzątanie to nuda. Warto np. raz na miesiąc zrobić duże porządki i to wystarczy.

6. Dziecku łatwiej jest zachować ład, gdy ma mało rzeczy, wspólnie je segregujcie, odkładajcie lub wyrzucajcie co niepotrzebne.

Na podstawie artykułu z „Przyjaciółki”

Opracowała Grażyna Gładysz