Dnia 28 września 2018 r. zorganizowany został wyjazd na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Organizatorzy umożliwili nam udział w wielkim naukowym przedsięwzięciu, jakim jest wspólne eksperymentowanie podczas Nocy Naukowców 2018. W wycieczce wzięło udział 44 uczniów Gimnazjum im. Noblistów Polskich oraz Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Warnicach pod opieką nauczycieli: Renaty Janik-Rusinek, Małgorzaty Świąder, Bożeny Hawryszków oraz Sylwii Poznańskiej. Miejscem centralnym imprezy było Centrum Naukowe Piastów - dziedziniec Rektoratu ZUT oraz przyległych wydziałów.
Do godz. 22 można było skorzystać z ponad 100 atrakcji przygotowanych z okazji Nocy Naukowców. Wstęp na wszystkie wydarzenia był darmowy. ScienceCity - pod taką nazwą kryje się projekt organizacji Nocy Naukowców w Szczecinie. Elementem charakterystycznym wydarzenia był bogaty program: warsztaty, pokazy, eksperymenty. I to wszystko na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. W czym uczestniczyliśmy?
ABC żywienia w sporcie - Podczas spotkania dowiedzieliśmy się m.in. na co powinny zwrócić szczególną uwagę w swojej diecie osoby aktywne, jak komponować posiłki okołotreningowe w zależności od rodzaju aktywności, czy nawodnienie ma znaczenie, czy warto kontrolować skład ciała itp.
Rożek Europejski - W specjalnie zaaranżowanej strefie dowiedzieliśmy się wszystkiego o Unii Europejskiej, programach oraz możliwości pozyskania funduszy europejskich na różnego rodzaju działalność. Oprócz porad specjalistów były liczne gry, quizy, zabawy i konkursy z upominkami.
Świat pasożytów - Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pasożyty stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Do dyspozycji uczestników były preparaty przedstawiające pasożyty z różnych grup taksonomicznych (pierwotniaki, nicienie, przywry, tasiemce, stawonogi). Przeprowadzono obserwację mikroskopową i makroskopową różnych form rozwojowych pasożytów.
Jak powstają wyładowania elektryczne - Zobaczyliśmy między innymi zapalanie i rozwój łuku elektrycznego, tworzenie się wyładowań elektrycznych w układzie z barierą elektryczną oraz plazmy w wyniku promieniowania mikrofalowego i wyładowania ślizgowe na szkle i w butelce.
Podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie odbyły się pokazy mini dronów. Mogliśmy porozmawiać ze specjalistami z branży dronowej oraz zobaczyć, jak małe drony radzą sobie w powietrzu. Jedną z atrakcji był konkurs, w którym można było wygrać mini drona.
To tylko część atrakcji, których mogliśmy doświadczyć tej nocy w Szczecinie.
Noc Naukowców to wspólna nauka i zabawa w fantastycznej atmosferze.
Po tylu emocjonujących atrakcjach około godziny 17 wróciliśmy do domu na zasłużony odpoczynek. Wycieczka była strzałem w dziesiątkę. Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale za to zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę.