Eskalacja działań wojennych w Ukrainie sprawia, że potrzeby humanitarne pozostającej tam ludności rosną w szybkim tempie. Zniszczona została część wodociągów, szkół i szpitali. Występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu, a dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy, by schronić się przed wojną.
Nie mogliśmy pozostać obojętni na ogrom cierpienia, które widzimy. Zorganizowaliśmy sprzedaż ciasta, z którego całkowity dochód został przekazany na pomoc Ukrainie. Odzew ze strony rodziców, uczniów i pracowników szkoły przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Ciast było tak dużo, że po czterdziestym przestaliśmy liczyć. Wiele osób wpłacało więcej niż to było konieczne. Udało się zebrać 2700 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, która zabezpiecza potrzeby humanitarne osób pozostających w Ukrainie.
BARDZO DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji.
„Wspólnie zwykli ludzie mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty.”
opiekun szkolnego koła wolontariatu
Izabela Nahorska
Jeden dzień w miesiącu jest ogłaszany dniem wybranego koloru. Za każdym z nich kryje się element otaczającego nas świata: powietrze, woda, Ziemia, Słońce oraz fauna i flora. Kolorem stycznia był biały, który oznacza powietrze. Przez ostatni tydzień przed feriami na poszczególnych lekcjach uczniowie poznawali treści związane z tym żywiołem i kolorem. Poza tym klasy miały za zadanie przygotować plakaty na temat:
- kl. I-IV „Białe szaleństwo na talerzu”- czyli rola nabiału i białka w żywieniu,
- kl. V-VIII „Powietrze i farma wiatrowa naszej planecie energii doda” – źródła energii odnawialnej. Udało nam się również zorganizować „biały dzień” – w środę 26 stycznia każdy mógł się ubrać na biało i zdobyć punkty dla swojej klasy.
Uczyć można się również przez zabawę. Ciekawe jak będą wyglądały kolejne kolorowe dni?
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane w wychowanie i edukację dzieci. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły. Właśnie z tej okazji w naszej szkole dnia 14 października uczniowie przygotowali uroczysty apel.
Uczniowie klas VI , V i VIII a pod kierunkiem Małgorzaty Synoś i Tomasza Pieńkowskiego przygotowali część artystyczną pt. „ Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy” w której wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie nauczycielom za przekazywaną wiedzę.
Ten dzień był też doskonałą okazją do wręczenia wszystkim pracownikom szkoły podziękowań oraz przyznania nagród Dyrektora za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci.
M. Synoś
Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa.
30 września 2021 r. na placu szkolnym ułożony został stos drewna. Był to dla uczniów klasy drugiej znak, że rozpoczynają się obchody „Święta pieczonego ziemniaka” połączone z Dniem Chłopaka.
Gdy kiełbaski zostały już zjedzone, a ziemniaki piekły się w ognisku uczniowie wzięli udział w licznych sportowo- rekreacyjnych niespodziankach. Na początku odczytali list, który otrzymali od Pana Ziemniaka, poznali jego historię i jego drogę do Polski.
Spotkanie obfitowało w liczne zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. A więc uczniowie sadzili i zbierali ziemniaki, rzucali nimi do celu, biegali z ziemniakiem na łyżce. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych pieczonek, nad którymi dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów.
Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody tego pięknego, jesiennego święta.
H. Sikorska
W roku szkolnym 2021/2022 ustalamy jednorazową
składkę roczną w wysokości 40 zł na każde dziecko
Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel.
Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.
W roku szkolnym 2020/2021 egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres podstawy programowej. W dniach 25-27 maja 2021r uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu z trzech przedmiotów : z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. W przypadku egzaminu z języka polskiego uczeń mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
W przypadku egzaminu z matematyki w arkuszu nie było zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie.
W związku z pandemią egzamin odbył się w reżimie sanitarnym .
M. Synoś
Dnia 25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas I-VII oraz pożegnanie uczniów klas VIII.
Absolwenci szkoły w czasie uroczystego apelu odebrali świadectwa, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za pracę w wolontariacie. Uczniowie klasy VIII a uświetnili uroczystość tańcem” belgijką”. Młodzież pożegnała się ze szkołą oglądając prezentację multimedialną podsumowującą ośmioletni pobyt w naszej szkole. Uczniowie klas siódmych obdarowali absolwentów prezentami.
Życząc naszym uczniom sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej pożegnaliśmy się i rozpoczęliśmy okres oczekiwanych wakacji.
M. Synoś
Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny. Pierwszy maja, który tradycyjnie nazywamy „ Świętem Pracy” wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych. Drugi maja obchodzimy „ Święto Flagi Państwowej”. Jest to dzień, w którym poznajemy historię naszych barw narodowych. Kolejne święto majowe to 230 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poprzez które wspominamy uchwalenie przez naszych rodaków w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych chcąc uczcić tak ważne dla naszej ojczyzny daty, z entuzjazmem wykonywali kotyliony i kokardy w barwach narodowych Polski. Pokazali, że wiedzą, czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie. Nadchodzące święta majowe postanowili również uczcić uczniowie klas starszych poprzez udział w konkursie plastycznym w okazji 230 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.
M. Synoś
I. Nahorska
E. Swat
Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone corocznie 22 kwietnia. Coroczne obchody Dnia Ziemi mają bardzo ważny cel - 22 kwietnia ma przypominać o tym, abyśmy dbali o środowisko i ekologię. Uczniowie naszej szkoły ; A. Mikulska, M. Frankowska, W. Kucharzyk, K. Madej, M. Ruchlicka , E. Szymański i A. Więcławska w ramach lekcji plastyki wykonali piękne plakaty z okazji ŚWIĘTA ZIEMI. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
M. Synoś
„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”
Wisława Szymborska- Liczba Pi (fragment)
Pi jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień) i dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pi.
W ramach obchodów Dnia Liczby Pi w naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV – VIII w ramach którego można było wykonać pracę plastyczną „Piękna liczba Pi”, literacką „ Droga liczba Pi” oraz prezentację multimedialną.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce w konkursie literackim: Jakub Ćwirko, klasa V a
Konkurs plastyczny:
I miejsce : Nikola Majtczak, klasa VI c
II miejsce: Franciszek Dobiszewski, klasa IV a
III miejsce: Filip Haratym - klasa IV a; Filip Pniewski- klasa VI a
Wyróżnienia: Marcelina Łapot -klasa VI a, Zuzanna Młoczkowska- klasa IV a, Adrianna Czaplińska -klasa IV a, Nikodem Jaskólski - klasa IV a, Mateusz Rusinek - klasa VI a, Franciszek Kryś - klasa IVa, Martyna Wiśniewska - klasa IV a, Martyna Frankowska - klasa VII b, Dawid Dobrychłop- klasa IV a
Gratulujemy!
Nagrody i drobne upominki będą rozdane po powrocie na zajęcia do szoły.
M. Jakubowska , R. Janik-Rusinek, K. Pągowska
sen.docx
Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby pi. Pi – zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód.
Datę 14 marca na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak przybliżoną wartość ludolfiny. Jako pierwszy wartość liczby pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby. Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu bywa nazywana "ludolfiną". Pod koniec XIX wieku brytyjski matematyk amator William Shanks obliczył wartość z dokładnością do 707 miejsc po przecinku. Ponieważ obliczenia prowadził ręcznie, osiągnięcie to zajęło mu 15 lat. Współcześni pasjonaci matematyki mają ułatwione zadanie. W styczniu 2010 r. francuski informatyk Fabrice Bellard ogłosił, że obliczył liczbę do prawie 2,7 bilionów miejsc po przecinku. Rekordowych obliczeń dokonał na domowym komputerze. Poprzedni rekord – należący do Japończyka Daisuke Takahashi z Uniwersytetu Sukuba - pobił o około 123 miliardy miejsc po przecinku.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w konkursie. Jak wiecie, nie znamy daty powrotu do szkoły, dlatego proponujemy świętowanie zacząć w domu. Jeżeli będziemy do tego dnia w szkole to finał konkursu ogłosimy na miejscu, jeżeli nie to wyniki ogłosimy na stronie szkoły.
Wszystkie prace będą nagrodzone. Zwycięzcy otrzymają nagrody- niespodzianki.
Zapraszamy – do wyboru mamy trzy konkursy
- plastyczny – „ Pi-ękna liczba Pi” – najciekawiej wykonaną liczbę pi, dowolną techniką – oczywiście prace wykonane samodzielnie. Prace dostarczamy do swojego nauczyciela matematyki do szkoły ( jeżeli w niej będziemy) lub zdjęcie pracy ( gdy nauka będzie nadal zdalna ). Termin 10.03.21 r.
- literacki – „ Droga Liczba Pi” – krótki wierszyk, rymowanka….o liczbie Pi.( Wierszyk będzie można zadeklamować – gdy będziemy w szkole lub nagrać w domu i przesłać – przy nauczaniu zdalnym). Prace tak jak wyżej dostarczamy do swojego nauczyciela – do 10.03.21 r.
- multimedialny – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O LICZBIE PI – na prace czekamy do 10.03.21 r.
M. Jakubowska
K. Pągowska
R. Janik - Rusinek
Karnawał w naszej szkole!
Tradycyjnie, jak co roku odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. W klasie III b, w związku z trwającym karnawałem, odbyły się zajęcia poświęcone wykonywaniu masek karnawałowych a uczniowie klas siódmych wykonali je podczas zajęć zdalnych.
Zabawę karnawałową dla swoich uczniów przygotowały Panie ; W. Lorenc, A. Starzyńska, U. Degusz, Ewelina Swat , Edyta Swat, M. Wochner i G. Dynowska.
M. Synoś
Witamy po zimowej przerwie 😍 Kto jeszcze nie wie zapraszamy codziennie na świetlicę! Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.30.
Uczniowie przebywają w świetlicy szkolnej pod opieką wychowawczyń świetlicy. Głównym celem zajęć świetlicowych jest zapewnienie zorganizowanej opieki wychowawczej zaspokajającej bieżące potrzeby edukacyjne i rozwojowe oraz możliwości psychofizyczne dzieci, w szczególności poprzez:
- udzielanie pomocy w odrabianiu lekcji i w nauce,
- prowadzenie zajęć sprzyjających rekreacji i rozwoju fizycznemu,
- zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności uczniów,
- zajęcia w ramach realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.
Dla uczniów klas od I do III będzie w dalszym ciągu kontynuowany program „ Owoce i mleko w szkole”. Uczniowie będą mogli korzystać od 18 stycznia 2021 r. z dożywiania . Wzrosła cena odpłatnego posiłku o ok. 1,50 zł .
M. Synoś